KORKULERLILERIN YERI

Insan olan ve soyleyacek veya paylasacak dusuncesi olanlarin yeri.
 
PortalAnasayfaGaleriSSSAramaKayıt OlKullanıcı GruplarıGiriş yapkorkuler

Paylaş | 
 

 Düşünce teröristleri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
PIR KIZIMesaj Sayısı : 83
Kayıt tarihi : 27/02/08

MesajKonu: Düşünce teröristleri   Çarş. Şub. 27, 2008 6:55 am

Düşünce teröristleri
By Mehmet Yılmaz on Haz 19, 2007 in Demokrasi, Militarizm, Ortadoğu, Politika


Mehmet Yılmaz

Destekleyici Sunum için buraya tıklayın

Başta ABD olmak üzere hemen her ülkede düşünce kuruluşları (Think Tank) faliyet gösteriyor. Kuruluş amaçları doğrultusunda insanlığa, barışa hizmet edenler olduğu gibi taşeronluk yapanlar, maddi katkı karşılığı her türlü teori üretenler de var aralarında.

Daha 1950’li yıllarda sigaranın sağlığa YARARLI olduğu “düşüncesini” üreten ve yayan Philip Morris adına çalışan düşünce kuruluşları vardı.

Gerçek bir düşünce kuruluşu ile düşünce teröristlerini ayırd etmek o kadar da zor değil. Meselâ Hudson Institute‘un raporu jeopolitik bir analiz olmaktan çok uzak. Eğer bir ortaokul çocuğu tarafından yazılmış olsaydi ona :

“evladım, bu bölgenin dinamikleri etnik aidiyetler üzerine oturmaz, cemaatler, aşiretler, bölgesel aidiyet ve daha bir çok bileşen vardır insanların kimliklerinde.”

Diye başlayan uzun bir nutuk atardık. Ama Zeyno Baran gibi bir “uzman” böyle hatalar yapınca ister istemez kasıt arıyor insan.

Kaldı ki jeopolitik senaryolar tanım gereği dallı, budaklı olur. Yani AKP şunu yaparsa, Ordu böyle derse gibi Türkiye’yi hem felakete hem de barış ve huzura götürecek ihtimaller ve stratejiler üzerinde durulması gerekir. Oysa Hudson Institute adeta dua ediyor veya yol gösteriyor :”Ah keşke Anayasa Mahkemesi Başkanı vurulsa, ah keşke 50 istanbullu öldürülse, …”

Think Tank yerine Bloody Tank!

Bugün Gazetesi’nden Gülay Göktürk şöyle diyor :

“Olayın çok vahim birkaç boyutu var: Birincisi o generallerin böyle bir senaryoyu tartışmayı bulundukları mevkiyle nasıl bağdaştırdıkları…

Ikincisi bu olayla ilgili olarak, Genelkurmay’ın bize borçlu olduğu basın açıklamasının hâlâ yapılmamış olması. Üçüncüsü, toplantıdaki bir analizcinin, PKK liderlerinin yakalanıp Türkiye’ye verilmesinin bu aşamada ‘yanlış’ olacağını, zira ‘AKP’ye destek sayılacağını’ söylemesi ve toplantıdaki bir yetkilinin de bu sözleri onaylar tarzda konuşması…”

Yani Hudson Institute AKP seçimi kazanmasın diye “daha çok vatan evladı ölse iyi olur” şeklinde yol gösteriyor. Buna da düsünce üretmek diyor.

Acil savaş lâzım!

Sigara üreticilerinden çok daha güçlü bir lobi olan silah endüstrisinin soğuk savaş sayesinde yaptığı kârlar 1989’da yıkılan Berlin duvarı’nın altında kaldı. Bu sebeple Komünist Rusya’nın sırtından çıkarıp attığı “hain kurt” kostümü acil olarak Islâm alemi”ne giydirildi.

Silah endüstrisi de diğer özel sektör firmaları gibi sürekli bir talep oluşturmak zorunda. Bunun için ise insanların birbirlerinden korkmaları, sürekli bir tehdit hissetmeleri gerekiyor.

Soğuk savaşın bitiminden beri ABD’de yeni muhafazakârlar (neo-con) olarak bilinen güçlü bir grup düşünce kuruluşlarını, ordu mensuplarıni, fanatik hristiyanları kullanarak Amerikan kamuoyunu savaşa hazırladı. Bernard Lewis gibi isimlerin bile alet edildiği bu propaganda hareketinde özetle Islâm aleminin doğasında şiddet olduğu bir teori haline getirildi. “Uygar Batı” ile müslümanların eninde sonunda bir yok etme savaşına girecekleri sıradan amerikalıların kafasına sokuldu.


Türk-Kürt kavgası

Elbette bu tehdit algısının suçlulara değil dinî veya etnik aidiyet farkına odaklanması gerekiyor ki savaşlar kalıcı olsun, kimin kimi neden öldürdüğünün bile hatırlanmadığı cinnet ortamları oluşsun. Meselâ PKK’lı olmak deği Kürt olmak suç olarak görülsün.
Türkleri ve Kürtleri birbirlerine düşürmek isteyen Hudson Institute gibi kurumların arkasında da aynı mekanizma var. Türkiye’nin Irak’ı işgal etmesini sağlamak ve ABD gibi Türkiye’yi de Ortadoğu çatışmalarına abone etmek. ABD’nin Irak’tan çıkmasını da engellemek mümkün bu şekilde. Zira son 6 aydır Kongre Bush’a ciddi şekilde baskı yapıyor bu savaşı durdurmak için.

Irak’ın işgali başladığından beri silah endüstrisi 435 milyar dolar kazandı. Siz bu yazıyı okuyana kadar 2-3 milyon dolar daha kazanmış olacak. Irak’a saldırmamız gerektiğini düşünen arkadaşlar buna benzer bir dipsiz kuyuyu (http://costofwar.com/ ) nasıl dolduracaklarını (dolduracağımızı) da düşünmeliler. Aslında bir de bunun gibi bir şehit cenazesi sayacı yapmak gerekecek. Çünkü yıllardır savaşan tecrübeli ve araziyi tanıyan peşmergelerin karşısına 15 gün acemi er eğitimi almış çocukları koyarsak Çaldıran Zaferi’ni değil Yemen türküsünü yeniden yaşamamız daha büyük bir ihtimal.
Gülay Göktürk Celal Bayar zamanında yaşadığımız bir rezaleti açıkladıktan sonra şöyle diyor :

“Senaryonun açılış bölümlerini okuduk da gelişme ve final bölümlerinde neler vardı merak ediyorum doğrusu… Mesela “Irak batağındaki Türkiye” manzarasıyla ilgili geniş bir bölüm olmalıydı mutlaka… Arka planda sıkıyönetim altında inleyen kapkara bir ülke manzarası, ön planda sınır ötesinden gelen tabut görüntüleri… Daha sonra da genişçe bir “Müflis Türkiye” bölümü…

Ekonomiden, diplomasiden, siyasetten habersiz, şiddetten başka bir dil konuşamayan çapsız cunta liderlerinin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birini üç günde tepe üstü çaktıktan sonra, ilk ayın emekli maaşlarını bile ödeyemeyecek hale gelişlerini anlatan son derece içli bir senaryo çıkar ortaya.”

1980 darbesinden sonra da Türkiye yurt dışındaki memurların maaşlarını bie ödeyemez hale gelmişti. Orgeneral Kenan Evren’in cumhurbaşkanı olduğu o yıllarda RABITA adlı Suudi bir vakıf’tan yardım aldık Avrupa’daki Türk imamlar rezil olmasın diye. Böyle savundu Atatürk Türkiye’sinin laikliğini 12 Eylül Darbesi.

Gülay Göktürk’ün mutlaka okunması gereken yazısı için :
http://www.bugun.com.tr/haberler/190607/p55204y138.asp
Çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren düşünce kuruluşlarının ingilizce ve Fransızca internet siteleri :
http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_de_think_tank
ABD ve Fransa’da faaliyet gösteren düşünce kuruluşları hakkında bilgi için fransızca kaynak :
http://www.huyghe.fr/actu_390.htm
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.alevi.dk
 
Düşünce teröristleri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KORKULERLILERIN YERI :: GENEL GUNDEM KONULARI :: HATIRLATMALAR-
Buraya geçin: